menu

NAJPIĘKNIEJSZA KRAINA

IDEALNE MIEJSCE DLA MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY

"Patrzeć na niebo przez łodygę trzciny". Anonim

Pojezierze Drawskie to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych krain geograficznych. Połączenie przepięknych walorów natury z historycznym dziedzictwem kulturowym stanowi idealną przestrzeń zarówno dla miłośników przyrody, jak i amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu.

Najbardziej charakterystycznym elementem wyróżniającym tutejszy krajobraz spośród innych polskich pojezierzy jest zróżnicowane ukształtowanie terenu spowodowane działalnością lodowca.

Liczne jeziora rozciągające się wzdłuż całego Pojezierza Drawskiego nadają szczególnej magii temu miejscu. My szczególnie pokochaliśmy jezioro Siecino, nad którym położona jest Wilcza Ostoja. Charakteryzuje się ono krystalicznie czystą i przejrzystą wodą, którą można pić bez przegotowania, a także przepięknymi podwodnymi „lasami”, które stanowią niebywałą atrakcję dla nurków.

Cudem natury są tutejsze rzeki. Jedna z nich (Drawa) swoim pięknem i dziką przyrodą urzekła samego papieża Jana Pawła II, którego imieniem od 2005 roku nazwano spływ jej wodami. Spływ Drawą jest prawdziwym przeżyciem estetycznym i duchowym, to zmęczenie, ale i satysfakcja, kontemplacja przyrody, a przede wszystkim cudownie spędzony czas.

Nie zależnie od pory roku region ten oferuje możliwość obcowania z bogactwem przyrody, uprawiania wielu form aktywnego wypoczynku oraz odkrywania tajemnic historii i poznawania ciekawej kultury.

Urozmaicona rzeźba terenu, piękne widoki, niezmącony spokój łąk i lasów oraz czystość akwenów wodnych to idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Pojezierze Drawskie pokrywa gęsta sieć szlaków rowerowych, których przebieg został wyznaczony w taki sposób, aby wiodły wśród najbardziej malowniczych terenów i atrakcji turystyczno - przyrodniczych.

Aktywny wypoczynek to oczywiście nie tylko rowery. Pojezierze Drawskie szczególnie cenią sobie miłośnicy sportów wodnych, a zwłaszcza żeglarze szukający ciszy i spokoju. Na jeziorach położonych na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego obowiązuje strefa ciszy (zakaz używania silników spalinowych).

Ta kraina lasów i jezior ma również wiele do zaoferowania płetwonurkom, wędkarzom, grzybiarzom, miłośnikom jazdy konnej... Na nudę na pewno nikt nie będzie tu narzekał.

Drawski Park Krajobrazowy na terenie którego znajduje się nasza agroturystka jest jednocześnie położony w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierze Drawskie, obszarów Natura 2000 oraz stanowi ostoję lęgową błotniaka stawowego.

Gorąco polecamy:


 • Dziką Zagrodę w Jabłonowie koło Mirosławca, której głównym zadaniem jest wspieranie ochrony żubrów oraz rysi. Na miejscu w Zagrodzie możecie podziwiać oba gatunki zwierząt. Kupując bilet wspieracie działania Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które prowadzi program reintrodukcji rysia na terenie Polski północno-zachodniej.
 • Największą w Polsce hodowlę danieli, która znajduje się w Jeleninie tuż za Ostrowicami. Widok, który tam zastaniecie jest naprawdę niezwykły: tysiące przechadzających się danieli. Na hodowli razem z nimi bytują też inne jeleniowate: jelenie europejskie i dybowskiego. Sama hodowla to teren dużego przedwojennego gospodarstwa niemieckiego (łącznie prawie 500ha). Folwarczne budynki już są po części odrestaurowane zgodnie z wymogami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Szczególnie polecamy obserwację latem, najlepiej późnym popołudniem, gdy ciepło-żółte światło ściele się po polach.
 • Zasmakuj w produktach regionalnych. Szczególnie polecamy słynne miody drahimskie. Oprócz miodów o smakach znanych, jak wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy czy gryczany jest pośród nich król wszystkich miodów: wrzosowy, który pszczoły pozyskują z największych w Europie Wrzosowisk Kłomińskich znajdujących się niedaleko Bornego Sulinowa. Koniecznie spróbuj tego miodu i delektuj się jego smakiem.
 • wędrówki po leśnych szlakach
 • trasy rowerowe, kajakarskie, konne oraz piesze
 • zbieranie grzybów, malin i jagód
 • warsztaty z rękodzieła: tkactwo, garncarstwo, wikliniarstwo
 • możliwość zakupu produktów regionalnych (miody, przetwory, nalewki)
 • obserwację przyrody
 • niezwykle malownicze plenery fotograficzne
 • zawody „Poland Trophy” odbywające się na terenie poligonu drawskiego
 • jazdę konną w plenerze
 • zimową porą: sanki, narty biegowe, kuligi
WILCZAOSTOJA.PL - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © 2024